Akmenės LEZ duris atvėrė tvarios statybos konstrukcijų gamykla

Šią savaitę Akmenės LEZ pradėjo veikti tvarios statybos ir renovacijos konstrukcijų gamykla. Kuo yra ypatingos ir kam skirtos tvarios medinės konstrukcijos, kuo išskirtinė ši gamykla, kuo jos atidarymas prisidės prie tvarios plėtros, ir kuo šis įvykis reikšmingas Lietuvai? 

Tvarios medinės konstrukcijos, arba konstrukcinė mediena – tai mediena, kuri apdorojama ypatingu būdu, perdengiant medienos lakštus vieną ant kito. Taip išgaunamos tvirtos, gniuždymui atsparios sijos, kolonos, perdangos ir kitos konstrukcijos. Jos pakeičia kitas statybų sektoriuje naudojamas ir aukšta tarša pasižyminčias medžiagas, tokias kaip cementas, betonas, gelžbetonis. Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse, naudojant tvarias konstrukcijas, statoma daugiau nei 30 proc. naujų pastatų. 

Tvarios statybos ir renovacijos konstrukcijų gamykla, pradėjusi veikti Akmenės LEZ, yra pirmoji tokio tipo gamykla Lietuvoje ir trečioji Europoje. Iki šiol, tokių gamyklų buvo tik dvi, abi jos veikė Norvegijoje. Gamyklos steigėjai yra tarptautinė investicinė VMG grupė, statybos darbus atliko AB „Hanner“ ir BRAITIN valdomas fondas „Baltic Industrial Fond II“. Šių bendrovių patirtis, sukaupta atitinkamai pramonės srityje, statybų sektoriuje ir fondų biržose, turėjo sinerginį efektą ir leido efektyviai įgyvendinti projektą, kurio vertė siekia 10 mln. Eur. 

Gamykloje bus gaminama sluoksninė lukštų mediena, dvitėjinės sijos, statybinės medžio drožlių plokštės, vėliau asortimentas bus plečiamas. Gamyklos metiniai pajėgumai yra 120 000 m3 sluoksninės lukštų medienos, 15 mln. metrų dvitėjinių sijų ir 200 000 m3 statybinių medienos drožlių plokščių. Planuojama apyvarta yra iki 150 mln. Eur. Gamykloje bus sukurta 200 darbo vietų.

Čia gaminama produkcija bus skirta Vakarų Europos, Skandinavijos šalis ir Lietuvos rinkoms. Konstrukcinės medienos privalumas yra tas, kad ją lengva transportuoti, todėl eksportas planuojamas į Šiaurės Ameriką ir Australiją. Iki šiol Australija konstrukcinę medieną gaudavo iš Rusijos, tačiau pasikeitus politinei padėčiai pasirašomi susitarimai su gamintojais iš Lietuvos. Šiuo metu taip pat deramasi dėl eksporto į JAV – čia, konstrukcinės medienos gamyba sukoncentruota Vakarų pakrantėje, o Rytų pakrantės pramonės įmonėms yra pigiau ją atsiplukdyti iš Europos. 

Naujoji gamykla prisideda prie tvarios aplinkos kūrimo įvairiais būdais – tiekdama rinkai organinius, žemos taršos produktus ir organizuodama gamybą taip, kad ji būtų draugiška aplinkai. Tikimasi, kad čia gaminamos tvarios medinės konstrukcijos laipsniškai pakeis iki šiol naudojamas taršias medžiagas, tokias kaip cementas, betonas ir gelžbetonis. 

© LAFEZ visos teisės saugomos 2021