“Esco Medical Technologies” naujai statomoje gamykloje ne tik gamins, bet ir kurs medicininę įrangą

Prieš dešimtmetį pradėję nuo trijų darbuotojų, šiandien UAB „Esco Medical Technologies“ jų turi jau daugiau kaip 70 ir aktyviai dairosi naujų – o erdves platėjantiems užmojams ir augančioms komandos pajėgoms įkurdinti statosi Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) išsinuomotame sklype. Čia iškils medicininės įrangos gamykla, į kurią planuojama investuoti apie 15 milijonų eurų.

Viena iš Kauno Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) veiklos strateginių krypčių yra orientuota į pritraukimą aukštųjų technologijų srityje veikiančių įmonių, kurios užsiima moksliniais tyrimais, eksperimentine plėtra ir inovacijų kūrimu (MTEPI). Būtent tokia yra įrangą vaisingumo klinikoms ir laboratorijoms kurianti ir gaminanti UAB „Esco Medical Technologies“, šį lapkritį paskelbusi apie savo naujosios medicininės įrangos gamyklos statybos pradžią.

Kaune įmonė darbuojasi jau dešimtmetį. Pradėjusi kaip laboratorinės ir farmacinės įrangos gamintojai, lietuvių ir danų komanda sukūrė pirmąjį inkubatorių.

„Jau tuomet turėjome ir produktą, ir žmones, išmanančius rinkos specifiką, tad pasiūlėme gyvybės mokslų kompanijai „Esco“ investuoti į naujai kuriamą įmonę, kuri kurtų ir gamintų medicininę įrangą konkrečiai dirbtinio apvaisinimo laboratorijoms,“ – pradžią prisimena Singapūro akcininkų valdomos „Esco Lifesciences“ atstovas Evaldas Pečiūnas.

2010 įkūrus įmonę „AT Medical“, kurios dalį įsigijo „Esco“, joje dirbo 3 žmonės, gamindami vieną produktą. Per dvejus metus kolektyvas išaugo iki beveik 15 žmonių, o asortimentas – iki  4 modelių įrenginių. 2015 m. „Esco“ jau tapo puikiai atpažįstamu vardu medicininės įrangos rinkoje ir vienu iš pirmaujančių inkubatorių gamintojų. O 2018 m. „Esco“ grupė įsigijo likusius UAB „AT Medical“ aktyvus ir įmonė buvo pervadinta į „Esco Medical Technologies“.

Šiuo metu įmonėje gaminama daugiau nei 10 skirtingų įrenginių ir kuriami nauji: Lietuvoje sukurti ir pagaminami visi „Miri“ serijos inkubatoriai, kauniečiai gamina ir benchtop bei timelapse inkubatorius, validavimo sistemas, laminarus, skirtus IVF (dirbtinio apvaisinimo) procesams.

Kaunas džiugina puikiais specialistais, bet programuotojų – dar stinga

Įmonė turi 75 darbuotojus ir aktyviai ieško naujų. Šiuo metu čia dirba mechanikos, elektronikos inžinieriai, programuotojai, IT specialistai.

„Sprendžiant iš to, kaip atsigauna rinka, esu tikras, kad mums reikės nemažai naujų komandos narių. Vien per pastarąjį mėnesį įdarbinome 4 žmones, deja, kol kas mus riboja vietos stygius, tad nekantraudami laukiame iškylant naujojo pastato Kauno LEZ‘e“, – pasakoja E. Pečiūnas.

Vertindami Kauno regiono darbo rinkos padėtį įmonės atstovai tvirtina neturintys kuo skųstis ir džiaugiasi, kad prisijungia puikūs, darbštūs žmonės, atsakingai ir kruopščiai atliekantys savo darbą, aktyviai dalyvaujantys įmonės gyvenime. Tiesa, išlieka bendra tendencija – programuotojų stygius.

„Kol kas nesugebame jų prisitraukti tiek, kiek norėtume – galbūt  dar neradome tinkamo paieškos būdo ar nepasiūlome to, ko tokie specialistai tikisi? Kiek pastebiu, ši problema aktuali ne mums vieniems,“ – svarsto „Esco“ atstovas.

Reikiamus žmones įmonė savo pozicijoms tiek išsiaugina iš ką tik studijas baigusių ar dar tebestudijuojančių jaunų žmonių, tiek pritraukia patyrusius specialistus iš kitų panašaus profilio verslų. Tačiau net pastariesiems prireikia laiko išmokti, perprasti subtilybes, būtinas sėkmingam darbui su „Esco“ produktais.

„Užsieniečių tiesiogiai neviliojame, pakanka vietinių specialistų, bendradarbiaujame su kolegomis iš kitų grupės padalinių. Be to, visada džiaugiamės galėdami pateikti patrauklius pasiūlymus ir į Lietuvą iš užsienio grįžtantiems žmonėms, kurie, padarę sėkmingą karjerą svetur, nusprendžia savo patirtį panaudoti ne mažiau sėkmingiems darbams čia, Lietuvoje,“ – apie specialistų pritraukimą pasakoja E. Pečiūnas.

Nauji produktai – imlūs laikui

Kaune „Esco“ ne tik gamina produktus, bet ir juos kuria. Įmonės R&D skyriuje darbuojasi mechanikos, elektronikos inžinieriai, taip pat programuotojai, biologai – iš viso apie 10 žmonių. Dar 8 žmonės prie inovatyvių produktų kūrimo dirba padalinyje Danijoje.

Tuo tikslu glaudžiai bendradarbiaujama su mokslininkais iš įvairių Lietuvos ir užsienio universitetų. Kalbėdamas apie partnerystes su aukštojo mokslo įstaigomis, E. Pečiūnas mini sėkmingą ilgametį bendradarbiavimą su prof. Vidu Raudoniu iš Kauno technologijos universiteto, puikių rezultatų pasiekti padėjusius mokslininkus iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Vilniaus universiteto fizikų konsultacijas.

„Galiu tik pasidžiaugti visais šiais ryšiais ir kad, nepaisant didelio mokslo žmonių užimtumo, visada sulaukiame aukščiausio lygio geranoriškos jų pagalbos. Beje, mums padeda ir užsienio mokslininkai – Austrijos, Ispanijos universitetų specialistai. Sunkiai įsivaizduočiau įmonės augimą, naujos įrangos kūrimą be tokio bendradarbiavimo“.

Įprastai naujų gaminių sukūrimo poreikį padiktuoja tiek klientai, tiek paties gamintojo įžvalgos ir identifikavimas, stengiantis užbėgti į priekį ir pasiūlyti naują požiūrį į kai kuriuos procesus. Tačiau pristatyti naujienas – užtrunka:  nuo idėjos iki vartotojo produktas paprastai keliauja ne mažiau kaip dvejus metus, o kai kurie projektai „Esco“ vystomi jau 4-5 metus ir vis dar nėra pasiekę finišo tiesiosios.

Kuriamiems aukštų technologijų produktams reikalingos ir atitinkamos žinios, kuriomis gamintojas dalijasi susitikimų, mokymų metu. Šie organizuojami technikams iš įvairių pasaulio šalių, mokant, kaip aptarnauti kauniečių gaminamus įrenginius. Todėl naujajame „Esco“ pastate Kauno LEZ numatytas ir vadinamasis show room – salė, kurioje bus eksponuojami visi kompanijos gaminiai. Čia bus organizuojami seminarai, darbinės sesijos, apmokymai potencialiems klientams.

Šiuo metu Kauno LEZ yra pritraukusi 53 užsienio ir vietos investuotojus, taikančius pažangius technologinius sprendimus bei kuriančius inovatyvius produktus. Nuo pirmojo investuotojo 2005 metais, iki šiandien Kauno LEZ teritorijoje sukurta daugiau nei 7 800 darbo vietų, pritraukta daugiau nei 1,2 milijardas eurų tiesioginių investicijų.

© LAFEZ visos teisės saugomos 2021